Şehitlerimizin Kayıp Silahları Bulundu

105

31 Temmuz 2016’da Ordu’nun Mesudiye ilçesinde PKK’lı teröristlerin hain saldırısı sonucunda şehit düşen üç askerimizin kayıp olan silahları bulundu. Operasyonu yürüten jandarma komando timi 11 ay sonunda saldırının yaşandığı yerin 5 kilometre uzağındaki ormanlık alanda silahların gömülü olduğunu tespit etti.

 

Geçen sene 31 Temmuz günü Ordu’nun Mesudiye ilçesine bağlı olan Topçam Mahallesi’nde 5 kişilik komanda timi operasyon düzenlemişti. Operasyon esnasında ormanlık alana haince sızan PKK’lı teröristler uzun namlulu silahlarla ve el bombaları ile saldırı başlattı. Çıkan çatışma sonrasında Jandarma Uzman Çavuş Hamdi Karagöz, Jandarma Komando Er Doğan Kaya ve  Jandarma Komando Er Muhammed Ali Sarı şehit düştü. Ayriyeten 2 askerimizi de yaralayan hain teröristler askerlerimizin silahlarını alarak izlerini belli etmeden kayıplara karıştı. Yaşanan olayın ardından Ordu’da düzenlenen arama faaliyetleri sırasında   PKK’lı teröristlerin 5 sığınağında gıda, malzemeler ve örgütsel belge ve dökümanlar ele geçirildi. Daha sonra bunlar büyük bir titizlikle incelendi. İnceleme sonrasında elde edilen bulgular doğrultusunda köpeklerin de yardımıyla jandarma komando timi Mesudiye’de bulunan ormanları en ince ayrıntısına kadar aradı. Teröristler öldürülmeden önce yaptıkları Kandil ile yaptıkları telsiz görüşmelerin şifreleri çözüldü ve ardından bölgeye ait haritanın ele geçirilmesi, silahların bulunmasında oldukça yardımcı oldu.

Operasyonu yürüten jandarma komando timi 11 ay sonra saldırının yaşandığı yerin 5 km uzağındaki Ortaalan Yaylası ormanında, askerlerimizin kayıp silahını toprağa gömülü şekilde buldu. Silahların şehitlerimize ait olduğu tespit edildikten sonra inceleme için  Jandarma Kriminal Laboratuvara gönderildi.

 

Yorumları Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir